109. Metamorfozy

109. Metamorfozy

Panta rhei. Wszystko płynie, a my nigdy nie wchodzimy do tej samej rzeki. Wspomniana sentencja, której autorstwo przypisuje się filozofowi Heraklitowi z Efezu, jest podstawą poglądu filozoficznego zwanego wariabilizmem. Pogląd ten zakłada iż byty nie przemijają, tylko podlegają ciągłym metamorfozom. My także, poprzez uczestnictwo w spotkaniach klubu toastmasters ulegamy przemianom. Zmieniają się nasze odczucia związane z publicznym przemawianiem, pogłębia się nasza pewność sobie i uczymy się słuchać innych. Za sprawą aktywnego uczestniczenia w spotkaniach ulegamy trwałej metamorfozie- od szarego everymana do charyzmatycznego mówcy.

 

Nad płynnym przebiegiem spotkania czuwał Maciej Zaradkiewicz – toastmaster wieczoru. Każde spotkanie oraz każdy członek kluby są oceniani. Ocenie podlega płynność wypowiedzi (oc. Arkadiusz Jaros), gramatyka (oc. Monika Michalska), mowa ciała (oc. Wojciech Rembelski) oraz zarządzanie sobą w czasie (oc. Marzena Ścichowska). Oceniających na koniec spotkania ocenia główny oceniający (gł.oc. Jerzy Gzula) udzielając informacji zwrotnej odnośnie pełnionych funkcji.

 

Sesją mów przygotowanych rozpoczął Krzysztof Gorczyca z mową pod tytułem „Syn błękitnego nieba”. Krzysztof opowiedział o bardzo trudnych początkach jednego z najbardziej znanych polskich wokalistów Roberta Gawlińskiego. Jego droga do sławy była długa, trudna i miała wiele zakrętów. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się o tych najtrudniejszych momentach.

 

W mowie „Zatrzymanie” Monika Kowalik wyjaśniła nam różnice pomiędzy praktykowaniem jogi a ćwiczeniami fizycznymi, nawiązując po książki Joga Sutry autorstwa Patandżali. Zgodnie z tym klasycznym podejściem, joga to zatrzymanie poruszeń umysłu. Praktyka fizyczna, czyli ćwiczenie asan, to tylko jeden z ośmiu stopni jogi.

 

„Ty też możesz zostać liderem” to tytuł przemowy Marcina Jabłonowskiego. Marcin opowiedział a swojej drodze i projektach jakie realizował w celu zostania kompetentnym przywódcą. Zachęcił członków klubu do realizacji projektów z podręcznika „Kompetentny przywódca”. Realizując kolejne projekty z tego podręcznika, każdy może stać się liderem własnego życia.

 

Sesję przemówień przygotowanych, przemową pod tytułem „Selekcja naturalna”, zakończyła Ewa Turek. Ewa opowiadała o selekcji naturalnej ale trochę innego rodzaju, jak przystało na mową humorystyczną. Opowiadała o zdobywcach nagrody Darwina. Dostają ja osoby, które przyczyniły się do przetrwania naszego gatunku w długiej skali czasowej, eliminując swoje geny z puli genów ludzkości w nadzwyczaj idiotyczny sposób.

 

Po przerwie nadszedł czas na najbardziej emocjonującą część spotkania Toastmasters Leaders – Sesję Gorących Pytań. Tego dnia funkcję Moderatora Gorących Pytań pełnił Bartosz Gwizdała. Tak jak zwykle, wszystkie pytania były powiązane tematycznie z tematem głównym spotkania, a więc „Metamorfozami”. Bartosz Gwizdała zadawał pytania dotyczące przemian jakie przeszli bohaterowie literaccy oraz filmowi. Na pierwsze pytanie odpowiadał Marek Nowak, który miał za zadanie wcielić się w rolę Andrzeja Kmicica z powieści „Potop”. Jako drugi odpowiadał Tomasz Wiśniewski, który wcielając się w Jacka Soplicę z „Pana Tadeusza” miał za zadanie przekonać zebranych o pragnieniu zmiany swojego życia na lepsze. Hanna Kozłowska miała za zadanie wytłumaczyć Fionie z „Shreka”, że conocna przemiana w ogra, nie powinna powodować jej cierpienia i akceptacja własnej osoby jest niezbędna do poczucia szczęścia. Katarzyna – gość na spotkaniu – opowiadała jak zmieniłaby się Ziemia, gdyby chodziły po niej wyłącznie kobiety. To pytanie nawiązywało do filmu „Seksmisja” Juliusza Machulskiego. Na ostatnie pytanie odpowiadała Anna Orłowska. Anna przekonywała Toastmasterów, że nigdy nie należy oceniać ludzi po pierwszym wrażeniu, które po dłuższym czasie może okazać się błędne. Pytanie nawiązywało do zmiany postrzegania sąsiada Kevina z filmu „Kevin sam w domu”. Gorące Pytania tego dnia z pewnością nie należały do łatwych, jednak każda z osób biorących udział w tej części znakomicie sobie poradziła. W konkursie na najlepszą odpowiedź zwyciężyła Hanna Kozłowska. Sesję ocenił Sylwester Nowicki.

 

Nadszedł czas na konkurs ocen. Każda mowa była skrupulatnie oceniana przez czterech oceniających. W szranki stanęli: Jakub Godlewski, Beata Kozikowska, Adam de Nisau i Jerzy Kostowski.

 

Według publiczności najlepszym oceniającym został Adam de Nisau. Jerzy Kostowski za to wykazał się najlepszym poczuciem humoru. Pozostał do rozstrzygnięcia ostatni konkurs, czyli konkurs na najlepszą przemową dzisiejszego wieczoru. Tę niezwykle prestiżową nagrodę zdobyła Monika Kowalik.

 

Spotkanie dobiegło końca, a mi pozostało jedynie zaprosić Was w następną środę. Będziemy wtedy przeprowadzali diagnozę społeczną naszych obywateli.

 

Pozdrawiam
Marcin Jabłonowski

Podziękowania za pomoc w przygotowaniu notatki dla Macieja Zaradkiewicza, Moniki Kowalik i  Bartosza Gwizdały.

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>