110. Diagnoza społeczna

110. Diagnoza społeczna

Jacy jesteśmy? Ukazały się najnowsze wyniki badań „Diagnozy społecznej” prowadzonej pod kierownictwem prof. Janusza Czapińskiego. Z przeprowadzonych badań wynika, że coraz mniej Polaków angażuję się w działania na rzecz ogółu społeczeństwa. Działanie w organizacjach non-profit, wolontariat, czy chociażby udział w wyborach. To są obszary w naszym społeczeństwie, gdzie mamy jeszcze duże rezerwy. Aby rozwijać te obszary potrzeba liderów. W organizacji Toastmasters mamy możliwość spotkania takich liderów.

 

Liderem każdego spotkania jest toastmaster wieczoru. Czuwa nad przebiegiem spotkania i dba, aby spotkanie zakończyło się o czasie. Tej odpowiedzialnej funkcji podjął się Jerzy Gzula. Pierwszy raz w roli głównego oceniającego wystąpił Krzysztof Gorczyca. Jednym z zadań osoby pełniącej tę funkcję należy skompletowanie zespołu funkcyjnego. Roli kontrolera płynności podjął się Leszek Hryczuk. Upływający czas mierzyła chronometrażysta Bartosz Gwizdała a mowę ciała ocenił Tomasz Wiśniewski. Nad poprawnością języka polskiego czuwała Olga Cytowska.

 

Naszedł wreszcie czas na sesję przemówień przygotowanych. Czterech znakomitych mówców, cztery specjalnie przygotowane na dziś mowy oraz widzowie rządni wiedzy.Pierwsza przemowa zatytułowana: „Państwo idealne”. Co znaczy państwo idealne? Czy coś takiego w ogóle istnieje? Odpowiedzi na to pytanie podjął się Jakub Godlewski. Jakub przedstawił mam jak zmieniała się wizja idealnego państwa na przestrzeni wieków. Od czasów Platona po dzień dzisiejszy.

 

Równie ważny temat poruszyła w swojej mowie pod tytułem „ Płynny chleb” Marzena Ścichowska. Kiedy słyszycie określenie płynny chleb to co w pierwszej kolejności przychodzi wam na myśl? Jeśli odpowiedziałeś piwo to trafiłeś. Marzena opowiedziała mam o historii powstawanie piwa oraz o tym w jaki sposób ten trunek zdobył popularność na całym świecie.

 

Wiedzieliście, że ktoś opatentował pieluchy dla papug? To nie jest żart. Jak się okazuje można opatentować praktycznie wszystko. Wynalazek musi spełniać tylko trzy cech: nowy, jedyny w swoim rodzaju i można go produkować na skalę przemysłową. Jak rozumieć te pojęcia w świetle prawa patentowego dowiedzieliśmy się dzięki mowie Wojciecha Rembelskiego pod tytułem „To można opatentować”

 

Czy sen można opatentować? Raczej nie, ale powstało bardzo dużo prac naukowych na temat snu. O co chodzi w śnie? W dawnych czasach ludzie uważali, że podczas snu kontaktujemy się z naszymi bogami. Po dzień dzisiejszy nikt nie potwierdził ani nie zaprzeczył tej tezie. Badacze wysnuli jednak wiele teorii jak najlepiej się wysypiać. Większość tych teorii w praktyce sprawdził Piotrek Misiurek. O wynikach swoich prywatnych badań opowiedział w mowie o znaczącym tytule „Sen”.

 

Sen przerwała seria pytań. Hanna Kozłowska w roli moderatora gorących pytań uważnie wybrała swoje ofiary. Leszek Hryczuk, Katarzyna Gołębiewska, Emilia, Iwona, Piotr Misiurek i Marcin Jabłonowski dzielnie walczyli. Jeszcze nigdy tak wielu, nie odpowiedziało na tak wiele, tak zabawnie.
Najlepiej na swoje pytanie odpowiedział Piotr Misiurek. Piotrek wraz z Bartoszem Gwizdałą wygrali konkurs na osobę o największym poczuciu humoru. Cała sesję gorących pytań ocenił i udzielił wartościowych wskazówek Marek Nowak.

 

Na oceny swoich mów z niecierpliwością oczekiwali dzisiejsi mówcy. Oceniający rywalizowali o tytuł najlepszego oceniającego spotkania. Jerzy Kostowski, Marcin Jabłonowski, Anna Orłowska i Adam de Nisau wspięli się na wyżyny swoich umiejętności utrudniając decyzję zgromadzonym. Po trzykrotnym liczeniu głosów najlepszym oceniającym został Adam de Nisau.Do rozstrzygnięcia pozostał ostatni konkurs. Konkurs na najlepszą przemowę. Po sześciokrotnym liczeniu głosów wygrała mowa Jakuba Godlewskiego „ Państwo Idealne”

 

Każde spotkanie klubu Toastmasters jest takie sama a zarazem inne. Takie samo, ponieważ ma ustalony przebieg spotkania, sesje i konkursy. Inne , ponieważ co tydzień każdy mówca przygotowuje mowę na temat o którym chce powiedzieć. Otrzyma informacje, jak poprawić przemowę. Każdy może rozwijać się jako mówca i lider. Będąc w organizacji Toastmasters robimy krok, który nie jest tak bardzo powszechny w naszym społeczeństwie. W najbliższą środą zrobimy kolejny taki krok.

 

Możesz zrobić go z nami.

 

Pozdrawiam
Marcin Jabłonowski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>