115. Oszczędzanie

115 Oszczędzanie

 
 
 

„Strzeżcie się drobnych wydatków, mała dziurka bywa często przyczyną
zatonięcia wielkiego statku.”
– Beniamin Franklin

 
 
 

Większość z nas swoje zarobki przeznacza na realizację bieżących potrzeb.
Badanie preferencji oszczędnościowych Polaków wykazały, że aż 82 proc. naszych rodaków w ogóle nie gromadzi dodatkowych oszczędności.
Największy odsetek w tej grupie stanowią przede wszystkim studenci i osoby będące na początku kariery zawodowej. Ta tendencja zmienia się wraz z wiekiem, poziomem wykształcenia, zajmowaną pozycją zawodową, a więc tym samym – z poziomem zarobków.

 

Jak do tematu oszczędzania podchodzą nasi członkowie i goście. Czy oszczędzają? Na co? Po co? Jak? Tego mogliśmy się dowiedzieć na ostatnim spotkaniu klubu, które nosiło tytuł „Oszczędzanie” Temat spotkania zaproponował toastmaster wieczoru Jerzy Gzula. Podstawową wartością w klubach Toastmasters jest fakt, że każdy ocenia i jest oceniany. Oceny spotkania dokonuje główny oceniający wraz ze swoim zespołem: kontrolerem płynności (Adam Faryna), chronometrażysta (Mariusz Kok), gramatyk (Leszek Hryczuk), oceniający mowę ciała (Arkadiusz Jaros). Na pracą zespołu czuwał Jakub Godlewski, główny oceniający.

 

Oszczędności dosięgły też sesję mów przygotowanych. Mieliśmy tylko jedną mowę, ale za to z najwyższej półki. Ostatnią mowę z podręcznika Kompetentnego Mówcy wygłosił Marcin Jabłonowski. Zadaniem Marcina było zainspirowanie słuchacz. W mowie pod tytułem „Kluczowe pytania” mówca inspirował do zadawania sobie samemu, każdego dnia trzech pytań. Czy żyjesz pełnią życia?, Czy wnosisz coś pozytywnego do życia innych ludzi?, Czy kochasz całym sercem? Pytania te najczęściej zadają sobie ludzie przed śmiercią. Bardzo często nie mają odpowiedzi na nie, bo zostali wpędzeni w wir pędzącego świata. Czy Marcinowi udało się zainspirować do zmiany postawy słuchaczy? Zapytaj się osób obecnych na sali.

 

Mowę oceniła Monika Kowalik. Uznała, że mowa spełniła założenia projektu 10 z podręcznika Kompetentnego Mówcy. Oznacza to, że gronie członków klubu Toastmasters Leaders jest kolejna osoba z tytułem Kompetentnego Mówcy. Czekamy na mowy z podręczników zaawansowanych w wykonaniu Marcina.

 

Są rzeczy, na których nie warto oszczędzać. Jedną z takich rzeczy jest sesja Gorących Pytań. Sesją poprowadziła Hanna Kozłowska, zadając uczestnikom konkursu bardzo podchwytliwe pytania. Bartosz Gwizdała przekonywał żonę, aby nie kupowała nowej pary butów. Magda podawała pomysły na zgromadzenia funduszy. Krzysztof Salawa uzasadniał, dlaczego oszczędzanie jest utratą wolności. Sposoby na oszczędzanie wody podawał Robert, siła nie szczędził Mateusz. Ostatnią uczestniczką była Sylwia, która opowiedziała, dlaczego oszczędza. Według publiczności, najlepiej na gorące pytania odpowiedział Bartosz Gwizdała. Sesję gorących pytań oceniła Olga Cytowska.

 

Podczas spotkania trwał jeszcze jeden konkurs. Zabawny i śmieszny, ale traktowany niezwykle poważnie przez uczestników. Chodzi o konkurs na największe poczucie humoru. Wygrał ten konkurs Arkadiusz Jaros.

 

W wesołej atmosferze, zainspirowani do działania, z dawką wiedzy z zakresu przemawiania i przywództwa opuściliśmy salę. Nic to. Za tydzień kolejne spotkanie i nowa dawka pozytywnej energii. Zapraszam :)

 

Marcin Jabłonowski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>