Aktualności

116. Podróże

Posted by on lip 5, 2013 in Bez kategorii | 0 comments

220px-Straw_hat

Dnia 3 lipca nasz klub odbył swoje 116. spotkanie. Toastmaster Wieczoru, Maciej Zaradkiewicz, niezwykle adekwatnie dobrał temat spotkania – Podróże.
Pomimo już rozpoczętego wakacyjnego sezonu wyjazdów na spotkaniu stawili się licznie zarówno goście jak i członkowie klubu. Wszyscy pełni energii i z uśmiechem na twarzy.
Spotkanie otworzyła nowa prezes klubu Monika Kowalik. Nie obyło się bez podziękowań dla ustępującego zarządu i zachęty do pracy dla nowego zarządu klubu.
Następnie losy spotkania trafiły w sprawne ręce Macieja Zaradkiewicza. Pokrótce przedstawił on temat dzisiejszego spotkania, którym były podróże. Zarówno te w ujęciu geograficznym, jak i w głębszym sensie: podróży w głąb siebie bądź poprzez życie,
Tradycyjnym elementem spotkania było pytanie dnia odnoszące się do podróży, do ich ulubionej formy. Zdecydowana większość uczestników preferowała swobodne, spontaniczne, realizowane na własną rękę wypady.
Następnie na scenie pojawił się nasz gość specjalny Michał Paluchowski. Przybył do nas z zaprzyjaźnionego klubu Speaking Elephants i zaprezentował prezentację edukacyjną na temat prezentacji z wykorzystaniem slajdów.
Przedstawił nam kilka cennych wskazówek, takich jak:
- oparcie prezentacji na prostocie, umieszczanie na slajdach tylko tego, co wnosi treść i wartość dla słuchaczy,
- stosowanie obrazów zamiast tekstu,
- ważna jest estetyka i spójność prezentacji,
- nie warto prezentować suchych danych, tylko od razu wnioski z nich wynikające (np. wykresy).
Po wystąpienia Michała przyszła pora na mowy naszych klubowiczów.
Pierwsza zaprezentowała się Hanna Kozłowska, w swoim drugim projekcie pod tytułem „N chłopski design”. Z niezwykłą energię i zaangażowaniem przedstawiła nam historię sztuki ludowej i jej aplikacje we współczesnej kulturze i sztuce. Przekaz został dodatkowo wzmocniony przez rekwizyty prezentujące niektóre przykłady wykorzystania motywów ludowych we współczesnym designie i wzornictwie (np. logo Euro 2012 czy moda)
Po Hani wystąpił Leszek Hryczuk w swoim siódmym projekcie pod tytułem „Przestroga”. Zadaniem Leszka było zebranie, zestawienie i przedstawienie informacji na wybrany przez siebie temat.
Leszek jest znany ze wspaniałego poczucia humoru. Dzięki niemu seryjnie wygrywa konkursy na Najlepszą Mowę i Najlepsze Poczucie Humoru. Tym razem jednak na początku zapewnił, że będzie na poważnie. Bowiem zagrożenie, przed którym chce nas ostrzec jest poważne i niebagatelne. Nie wielu jest go świadomych, często jest wyśmiewane i nietraktowane na poważnie. Poważne siły stoją za tym, aby zachować ten stan rzeczy.
A zagrożeniem, przed którym przestrzegał nas Leszek okazał się atak zombie. Tak, tak po zbudowaniu wspaniałego klimatu zagrożenia Leszek ponownie zaskoczył nas wszystkich niesamowitym humorem. Nic dziwnego, że potem okazał się zwycięzcą konkursów na Najlepszą Mowę i Najlepsze Poczucie Humoru. Czyli nic nowego
Potem nastąpiła chwila przerwy, na której łapaliśmy oddech przed tym, co miało nastąpić potem. A nastąpiły gorące pytania, które znakomicie przygotował Tomasz Sienkiewicz. Były one ściśle związane z tematem spotkania, czyli podróżami. Proszono szefa o 5 miesięczny urlop, podróżowano w czasie i przestrzeni. A najlepszym odpowiadającym został Bartłomiej Lewandowski.
Następnie nastąpiła sesja ocen. Tradycyjnie oceniano wszystko. Konstruktywnie, celnie i konkretnie. Na czele zespołu oceniającego stał Artur Sójka, a najlepszym oceniającym został Jerzy Kostowski, który oceniał mowę Leszka.
Ostatnim akcentem spotkania były opinie gości na temat spotkania. Jak zwykle były one bardzo pozytywne i kilkoro z gości wyraziło chęć przyłączenia się do naszego klub.
Całe spotkanie było bardzo sprawne i wypełnione energią i humorem. Bardzo duża w tym zasługa prowadzącego spotkanie Macieja Zaradkiewicza. Brawa dla niego!

Piotr Misiurek

115. Oszczędzanie

Posted by on lip 3, 2013 in Bez kategorii | 0 comments

115 Oszczędzanie

 
 
 

„Strzeżcie się drobnych wydatków, mała dziurka bywa często przyczyną
zatonięcia wielkiego statku.”
– Beniamin Franklin

 
 
 

Większość z nas swoje zarobki przeznacza na realizację bieżących potrzeb.
Badanie preferencji oszczędnościowych Polaków wykazały, że aż 82 proc. naszych rodaków w ogóle nie gromadzi dodatkowych oszczędności.
Największy odsetek w tej grupie stanowią przede wszystkim studenci i osoby będące na początku kariery zawodowej. Ta tendencja zmienia się wraz z wiekiem, poziomem wykształcenia, zajmowaną pozycją zawodową, a więc tym samym – z poziomem zarobków.

 

Jak do tematu oszczędzania podchodzą nasi członkowie i goście. Czy oszczędzają? Na co? Po co? Jak? Tego mogliśmy się dowiedzieć na ostatnim spotkaniu klubu, które nosiło tytuł „Oszczędzanie” Temat spotkania zaproponował toastmaster wieczoru Jerzy Gzula. Podstawową wartością w klubach Toastmasters jest fakt, że każdy ocenia i jest oceniany. Oceny spotkania dokonuje główny oceniający wraz ze swoim zespołem: kontrolerem płynności (Adam Faryna), chronometrażysta (Mariusz Kok), gramatyk (Leszek Hryczuk), oceniający mowę ciała (Arkadiusz Jaros). Na pracą zespołu czuwał Jakub Godlewski, główny oceniający.

 

Oszczędności dosięgły też sesję mów przygotowanych. Mieliśmy tylko jedną mowę, ale za to z najwyższej półki. Ostatnią mowę z podręcznika Kompetentnego Mówcy wygłosił Marcin Jabłonowski. Zadaniem Marcina było zainspirowanie słuchacz. W mowie pod tytułem „Kluczowe pytania” mówca inspirował do zadawania sobie samemu, każdego dnia trzech pytań. Czy żyjesz pełnią życia?, Czy wnosisz coś pozytywnego do życia innych ludzi?, Czy kochasz całym sercem? Pytania te najczęściej zadają sobie ludzie przed śmiercią. Bardzo często nie mają odpowiedzi na nie, bo zostali wpędzeni w wir pędzącego świata. Czy Marcinowi udało się zainspirować do zmiany postawy słuchaczy? Zapytaj się osób obecnych na sali.

 

Mowę oceniła Monika Kowalik. Uznała, że mowa spełniła założenia projektu 10 z podręcznika Kompetentnego Mówcy. Oznacza to, że gronie członków klubu Toastmasters Leaders jest kolejna osoba z tytułem Kompetentnego Mówcy. Czekamy na mowy z podręczników zaawansowanych w wykonaniu Marcina.

 

Są rzeczy, na których nie warto oszczędzać. Jedną z takich rzeczy jest sesja Gorących Pytań. Sesją poprowadziła Hanna Kozłowska, zadając uczestnikom konkursu bardzo podchwytliwe pytania. Bartosz Gwizdała przekonywał żonę, aby nie kupowała nowej pary butów. Magda podawała pomysły na zgromadzenia funduszy. Krzysztof Salawa uzasadniał, dlaczego oszczędzanie jest utratą wolności. Sposoby na oszczędzanie wody podawał Robert, siła nie szczędził Mateusz. Ostatnią uczestniczką była Sylwia, która opowiedziała, dlaczego oszczędza. Według publiczności, najlepiej na gorące pytania odpowiedział Bartosz Gwizdała. Sesję gorących pytań oceniła Olga Cytowska.

 

Podczas spotkania trwał jeszcze jeden konkurs. Zabawny i śmieszny, ale traktowany niezwykle poważnie przez uczestników. Chodzi o konkurs na największe poczucie humoru. Wygrał ten konkurs Arkadiusz Jaros.

 

W wesołej atmosferze, zainspirowani do działania, z dawką wiedzy z zakresu przemawiania i przywództwa opuściliśmy salę. Nic to. Za tydzień kolejne spotkanie i nowa dawka pozytywnej energii. Zapraszam :)

 

Marcin Jabłonowski

114. Stopklatka

Posted by on cze 19, 2013 in Bez kategorii, galeria, Spotkania | 0 comments

file0002032879564

Tematem wiodącym spotkania 114 był Film. Dzisiejsze słowo dnia, to synchroniczny / synchronizacja.

 

Gość Specjalny Ewa Turek poprowadziła panel edukacyjny na temat emocji i mowy ciała. Ewa powiedziała, że postawa, gesty i mimika są kluczem do przekazania informacji, które chcemy wzmocnić. Zaledwie 7% przekazu stanowią słowa, tembr głosu 38% a nasz wygląd i zachowanie na scenie to aż 55% Ewa zachęcała nas abyśmy byli aktorami wychodząc na scenę i pokazała różne gesty jakie można wykorzystać aby wzmocnić przekaz, lub nawet oszukać zdenerwowanie.

 

Przemówienia mieli dzisiaj Tomasz Sienkiewicz i Olga Cytowska. Tomasz opowiadał o jego talencie do krytykowania i jak udało mu się go pozbyć. Olga przedstawiła jak wyglądał świat nie tak dawno temu, czyli w czasach jej młodości, oraz jak różni się on od tego dzisiejszego.

 

Emocjonującym elementem spotkania, jak zwykle były gorące pytania, które tym razem poprowadził Leszek Hryczuk. Każde pytanie związane było z klatką ale przewrotnie nie wszystkie z klatką filmową. Niczego niespodziewający się Krzysztof miał opowiedzieć co to jest Dolly Grip, który pojawia się w napisach końcowych Hollywoodzkich produkcji. Krzysztof postanowił odpowiedzieć co to jest Dolly Grip, ale bez Dolly Grip. Tomek opisywał jedną klatkę z filmu jakim jest życie i wybrał do tego widok słońca, meczu i kobiet.Monika przekonywała producenta jej ulubionego serialu, który nagle po 2040 odcinkach się zakończył, aby kontynuował dzieło. Monika nie wyobrażała sobie życia bez tych wspaniałych chwil przed telewizorem. Wojtek przekonywał dwóch oprychów na klatce, aby przepuścili go do znajomych na imprezę i zostawili portfel. Wcielił się w rolę obrońcy zwierząt i w ramach akcji daj piątaka na zwierzaka, przekonywał, że warto wypuścić je z klatki. Z kolei Sylwester, który miał walczyć w klatce z Mamedem Khalidovem i przekonać żonę żeby się o niego nie martwiła stwierdził że nie przygotowywałby się do walki w ogóle, bo i tak nie miałby szans i uczył nas jak w inny sposób zmylić przeciwnika, aby mimo wszystko wyjść z klatki żywym.

 

Pozdrawiam
Tomasz Wiśniewski

 

113. Emocje

Posted by on cze 16, 2013 in Bez kategorii | 0 comments

113 Emocje2

Spotkanie nr 113 poprowadziła jak zawsze pełna ciepłych emocji Beata Kozikowska. Pełniąc rolę Toastmastera wybrała temat jakże istotny, choć często bagatelizowany: Emocje.
W odpowiedzi na pytanie dnia niemal wszyscy zgodzi się, że emocje są ważną częścią naszego życia. Nawet osoby deprecjonujące ich wartość podkreślały, że konieczne są strategie radzenia sobie z nimi.

Prezentację edukacyjną na temat Mentoringu, wygłosił nasz najbardziej doświadczony stażem oraz mentor wielu z nas, Jerzy Andrzej Gzula. Podkreślił wartość relacji mentor-mentorowany dla rozwoju obydwu jej uczestników i gorąco zachęcił do korzystania z tej formy czerpania korzyści z przynależności do klubu Toastmasters Leaders.

Jako pierwszy mówca w przemówieniu przygotowanym zaprezentował się Jakub Godlewski. Realizując projekt trzeci z podręcznika Kompetentnego Mówcy wygłosił przemówienie pod tytułem: „Sześć Zasad Sukcesu”. Przybliżył nam sylwetkę znanego kulturysty, aktora i gubernatora stanu California, Arnolda Schwarzeneggera. Na przykładzie jego życia i kariery przedstawiając uniwersalne zasady sukcesu.
Drugie wystąpienie przygotowane wygłosiła Monika Kowalik. Zmierzyła się z projektem czwartym, w przemówieniu pod intrygującym tytułem: „Koloryt Czerni”. Jak się okazało sprawnie posługując się metaforą Monika zabrała nas na stadion żużlowy. Jej ukochany „czarny sport” zyskał w naszych oczach należne mu uznanie, pozostawiając w słuchaczach chęć do bliższego zapoznania się z tajnikami zmagań żużlowców.
Po przerwie naszą klubową scenę we władanie przejął Moderator Gorących Pytań – Michał Spychała. Michał przygotował mocno osadzone w temacie spotkania, otwarte pytania, dając szansę wykazania się mówcom. Dodatkowo wybierał odpowiadających zwracając szczególną uwagę, by pytanie było jak najbardziej niewygodne dla „wywołanej” osoby.
Wyróżnieni podczas pełnego emocji sto trzynastego spotkania klubu Toastmasters Leaders zostali:
- najczęstsze użycie słowa dnia, tj. „sztampowy” – Maciej Zaradkiewicz,
- najlepszy mówca – Monika Kowalik,
- najlepsza odpowiedź na gorące pytanie – Monika Kowalik,
- najlepszy oceniający – Leszek Hryczuk,
- najlepsze poczucie humoru – Bartosz Gwizdała.
Naszemu spotkaniu przyglądało się aż dziewięciu gości. Niektórzy z nich na zakończenie śmiało deklarowali chęć wstąpienia do naszego klubu. Czego im i sobie serdecznie życzymy.

Leszek Hryczuk

112. Jabłko i trójka w ósmych projektach

Posted by on cze 9, 2013 in Bez kategorii | 0 comments

112. Jablko i trzy

Dzisiejsze świetne spotkanie „Jabłko i trójka w ósmych projektach” poprowadziła Ania Orłowska. Zgodnie z tematem mieliśmy aż 3 doświadczonych mówców z ósmym projektem.

 

Jako pierwszy zaprezentował swoją mowę Marcin Jabłonowski. Tytułowe „Jabłko” było zobrazowaniem Ziemi jako symbolu wielowymiarowości w jego przemówieniu. Marcin uświadamiał nam jak dobrze jest żyć w trzech wymiarach. Płaszczaki, stworzenia żyjące tylko w dwóch wymiarach, są płaskie jak ich cały świat. Jakże ich życie jest „byle jakie”. Dwa wymiary jest zwyczajnie płaskie – bardzo ograniczone, bez perspektywy. W ostatniej części mowy Marcin inspirował słuchaczy jakby to było gdybyśmy żyli w jeszcze jednym, czwartym wymiarze. To ludzie żyjący w takim świecie mogliby powiedzieć że my żyjąc w trzech wymiarach jesteśmy tymi Płaszczakami.

 

Drugą mowę pod tytułem „Trzy sposoby” wygłosił Piotr Misiurek. Zaprezentował i skutecznie nauczał tym samym trzech mnemotechnik tak by słówka wchodziły do głowy. Pierwszym sposób to stworzenie obrazu – wizualizacja. Drugim sposobem jest stworzenie odpowiedniej historii. Aby była skuteczna musimy być w niej bohaterem. Niezbędny jest też dobry humor i erotyka. Trzeci sposób to powtórka. Pierwsza po kwadransie. Druga następnego dnia. Kolejne po tygodniu i miesiącu.
Recepta na wchodzenie słówek do głowy była skuteczna – egzaminując swoich słuchaczy jednogłośnie powtórzyli hiszpańskie słowo „calle” czyli ulica.

 

Ostania mowa „Trzy trudne pytania” była Leszka Hryczuka, który powiedział w humorystyczny sposób jak obejrzeć mecz piłki nożnej z kobietą. Wydaje się to niemożliwe dla większości mężczyzn, ale Leszek wie jak skutecznie odpowiedzieć na trzy pytania które na pewno padną z ust kobiety. Ile trwa mecz? A którzy to nasi. I niemalże nie do wyjaśnienia – A co to jest spalony? Kluczem jest krótka, konkretna odpowiedź. Spalony oprócz zwięzłej odpowiedzi był świetnie zobrazowany grafiką sytuacji na boisku podczas spalonego. Do tego wykorzystany był projektor multimedialny co było zadaniem w ósmym projekcie.

 

Po świetnych i pouczających mowach odbyły się wybory do zarządu Toastmasters Leaders

 

Tomasz Kutnik

Nowy Zarządu Klubu

Posted by on cze 6, 2013 in Bez kategorii | 0 comments

wybory

Na zebraniu Klubu dnia 05 czerwca 2013 roku został wybrany nowy Zarząd Klubu.

Skład nowego Zarządu:

Prezes Zarządu: Monika Kowalik
Wiceprezes ds. kształcenia: Piotr Misiurek
Wiceprezes ds. członkowskich: Sylwester Nowicki
Wiceprezes ds. PR: Leszek Hryczuk
Sekretarz: Hanna Kozłowska
Skarbnik: Marcin Jabłonowski
Dyrektor ds. administracyjnych: Maciej Zaradkiewicz
Dyrektor ds. informatyki: Krzysztof Daniluk
Prezes poprzedniej kadencji: Artur Sójka

Nowy Zarząd Klubu będzie pełnił swoje funkcje w okresie od 01.07.2013 do 30.06.2014 roku.

Życzymy powodzenia i samych sukcesów!

Zarząd Klubu Toastmasters Leaders

111. Energia

Posted by on cze 4, 2013 in Bez kategorii | 0 comments

111 enegia

Dzisiejsze spotkanie prowadził Leszek Hryczuk.
Tematem spotkania była energia. Bardzo ważna sprawa w przemówieniach. Energia człowieka podczas przemowy przekłada się na energię słuchaczy.

Co nam dodaje energii? Te pytanie zadał połowie Sali Toastmaster wieczoru. Niektóre odpowiedzi: sport, kontakty z ludźmi, stres, muzyka, papież Franciszek.
Druga część Sali miała inne pytanie: Co nam energię odbiera? Głupota ludzka, brzydka pogoda, popsuty ekspres do kawy, zdołowanie ludzi, zmęczenie.

 

Dzisiejszym głównym oceniającym był Jakub Godlewski. Czas kontrolował Michał Wasiak. Błędów, ale też ciekawych sformułowań wyszukiwał Jerzy Gzula jako gramatyk. Kontrolerem płynności była Urszula Zaradkiewicz. Mowę ciała oceniała Monika Kowalik, a gorące pytania Anna Orłowska.

 

Pierwszym przemówieniem w części przemów przygotowanych była mowa Marka Nowaka „W służbie informacji”. Marek realizował drugi projekt kompetentnego mówcy polegający na zorganizowaniu swojego przemówienia. Opowiadał w nim o byciu stewardem na Stadionie Narodowym. Jego praca ma wady i zalety. Do wad należy nuda i zmęczenie, jakie pojawia się po 10 godzinach pracy. Jednak wady nie przesłaniają zalet, jakimi jest dobra zabawa, koledzy z pracy i rozmawianie z innymi ludźmi.
Dla niektórych stewardów to tylko zarabianie pieniędzy. Dla Marka to coś więcej: wielkie imprezy, możliwość poznawania nowych ludzi.

 

Drugim mówcą był Maciek Zaradkiewicz – student i barman jednocześnie. Swoją trzecią przemowę („Poezja człowieka renesansu”) rozpoczął od wymienienia trzech profesji, które towarzyszyły człowiekowi od zawsze: grabarz, prostytutka i barman. Maciek przekonywał nas o tym, by przychylniej spojrzeć na zawód barmana. A nie cieszy się ona zbytnim szacunkiem. Świadczy to jego spotkanie z Tomaszem Majewskim – złotym medalistą dwóch igrzysk olimpijskich, który nie uważał pracy barmana za dobre zajęcie. A przecież gastronomia to biznes jak każdy inny. Barman to taki przedstawiciel handlowy: Ma asystenta. Musi się dobrze prezentować. I posiadać wiedzę: np. towaroznawstwo i miksologia.
Nie zapominajcie dawać barmanom napiwku! – przekonywał Maciek w swoim barmańskim ubraniu.

 

Sesję gorących pytań poprowadziła Olga Cytowska.

 

Aurelia opowiadała jak zaopiekowałaby się grupą przedszkolaków. Bartek Gwizdała opowiadał o człowieku, który potrafi robić różne niewytłumaczalne rzeczy. Bartek z pewną postawą i mocnym głosem przekonywał, że to stewardzi jak Marek Nowak dokonują cudów podczas swojej pracy. Arkadiusz Jaros dzielił się złotymi radami jak uzyskać energię po nieprzespanym weekendzie. Anna Orłowska przepowiadała przyszłość klubu Toastmasters. Definicję „Wampira energetycznego” miał do wyjaśnienia Antoni. Wojciech Rembelski tłumaczył, czy chciałby znać myśli innych ludzi.

 

Podczas sesji ocen dowiedzieliśmy się nieco o postawie ciała dzięki Monice Kowalik. Złączone ze sobą stopy to postawa na „grzeczną dziewczynkę”. Natomiast pewna siebie postawa może się charakteryzować się jedną stopą odwróconą na bok, co świadczy o dominacji.

 

Wyniki głosowań:
Słowo dnia („charyzmatyczny”) najczęściej wypowiedziała Marzena Ścichowska.
Wstążkę z humor i najlepszą odpowiedź na gorące pytania zgarnął Bartosz Gwizdała.
Najlepszym oceniającym był Arkadiusz Jaros.
Najlepszym mówcą zaś Maciej Zaradkiewicz.

 

Spotkania Toastmasters łączą ze sobą naukę przemawiania publicznego, oceniania innych, pełnienia roli liderskich. A wszystko to w ciekawej formie. Zapraszamy za tydzień!

Wojciech Rembelski

 

110. Diagnoza społeczna

Posted by on maj 27, 2013 in Bez kategorii | 0 comments

109 Diagnoza społeczna

Jacy jesteśmy? Ukazały się najnowsze wyniki badań „Diagnozy społecznej” prowadzonej pod kierownictwem prof. Janusza Czapińskiego. Z przeprowadzonych badań wynika, że coraz mniej Polaków angażuję się w działania na rzecz ogółu społeczeństwa. Działanie w organizacjach non-profit, wolontariat, czy chociażby udział w wyborach. To są obszary w naszym społeczeństwie, gdzie mamy jeszcze duże rezerwy. Aby rozwijać te obszary potrzeba liderów. W organizacji Toastmasters mamy możliwość spotkania takich liderów.

 

Liderem każdego spotkania jest toastmaster wieczoru. Czuwa nad przebiegiem spotkania i dba, aby spotkanie zakończyło się o czasie. Tej odpowiedzialnej funkcji podjął się Jerzy Gzula. Pierwszy raz w roli głównego oceniającego wystąpił Krzysztof Gorczyca. Jednym z zadań osoby pełniącej tę funkcję należy skompletowanie zespołu funkcyjnego. Roli kontrolera płynności podjął się Leszek Hryczuk. Upływający czas mierzyła chronometrażysta Bartosz Gwizdała a mowę ciała ocenił Tomasz Wiśniewski. Nad poprawnością języka polskiego czuwała Olga Cytowska.

 

Naszedł wreszcie czas na sesję przemówień przygotowanych. Czterech znakomitych mówców, cztery specjalnie przygotowane na dziś mowy oraz widzowie rządni wiedzy.Pierwsza przemowa zatytułowana: „Państwo idealne”. Co znaczy państwo idealne? Czy coś takiego w ogóle istnieje? Odpowiedzi na to pytanie podjął się Jakub Godlewski. Jakub przedstawił mam jak zmieniała się wizja idealnego państwa na przestrzeni wieków. Od czasów Platona po dzień dzisiejszy.

 

Równie ważny temat poruszyła w swojej mowie pod tytułem „ Płynny chleb” Marzena Ścichowska. Kiedy słyszycie określenie płynny chleb to co w pierwszej kolejności przychodzi wam na myśl? Jeśli odpowiedziałeś piwo to trafiłeś. Marzena opowiedziała mam o historii powstawanie piwa oraz o tym w jaki sposób ten trunek zdobył popularność na całym świecie.

 

Wiedzieliście, że ktoś opatentował pieluchy dla papug? To nie jest żart. Jak się okazuje można opatentować praktycznie wszystko. Wynalazek musi spełniać tylko trzy cech: nowy, jedyny w swoim rodzaju i można go produkować na skalę przemysłową. Jak rozumieć te pojęcia w świetle prawa patentowego dowiedzieliśmy się dzięki mowie Wojciecha Rembelskiego pod tytułem „To można opatentować”

 

Czy sen można opatentować? Raczej nie, ale powstało bardzo dużo prac naukowych na temat snu. O co chodzi w śnie? W dawnych czasach ludzie uważali, że podczas snu kontaktujemy się z naszymi bogami. Po dzień dzisiejszy nikt nie potwierdził ani nie zaprzeczył tej tezie. Badacze wysnuli jednak wiele teorii jak najlepiej się wysypiać. Większość tych teorii w praktyce sprawdził Piotrek Misiurek. O wynikach swoich prywatnych badań opowiedział w mowie o znaczącym tytule „Sen”.

 

Sen przerwała seria pytań. Hanna Kozłowska w roli moderatora gorących pytań uważnie wybrała swoje ofiary. Leszek Hryczuk, Katarzyna Gołębiewska, Emilia, Iwona, Piotr Misiurek i Marcin Jabłonowski dzielnie walczyli. Jeszcze nigdy tak wielu, nie odpowiedziało na tak wiele, tak zabawnie.
Najlepiej na swoje pytanie odpowiedział Piotr Misiurek. Piotrek wraz z Bartoszem Gwizdałą wygrali konkurs na osobę o największym poczuciu humoru. Cała sesję gorących pytań ocenił i udzielił wartościowych wskazówek Marek Nowak.

 

Na oceny swoich mów z niecierpliwością oczekiwali dzisiejsi mówcy. Oceniający rywalizowali o tytuł najlepszego oceniającego spotkania. Jerzy Kostowski, Marcin Jabłonowski, Anna Orłowska i Adam de Nisau wspięli się na wyżyny swoich umiejętności utrudniając decyzję zgromadzonym. Po trzykrotnym liczeniu głosów najlepszym oceniającym został Adam de Nisau.Do rozstrzygnięcia pozostał ostatni konkurs. Konkurs na najlepszą przemowę. Po sześciokrotnym liczeniu głosów wygrała mowa Jakuba Godlewskiego „ Państwo Idealne”

 

Każde spotkanie klubu Toastmasters jest takie sama a zarazem inne. Takie samo, ponieważ ma ustalony przebieg spotkania, sesje i konkursy. Inne , ponieważ co tydzień każdy mówca przygotowuje mowę na temat o którym chce powiedzieć. Otrzyma informacje, jak poprawić przemowę. Każdy może rozwijać się jako mówca i lider. Będąc w organizacji Toastmasters robimy krok, który nie jest tak bardzo powszechny w naszym społeczeństwie. W najbliższą środą zrobimy kolejny taki krok.

 

Możesz zrobić go z nami.

 

Pozdrawiam
Marcin Jabłonowski

109. Metamorfozy

Posted by on maj 27, 2013 in Bez kategorii | 0 comments

109 Metamorfoza 2

Panta rhei. Wszystko płynie, a my nigdy nie wchodzimy do tej samej rzeki. Wspomniana sentencja, której autorstwo przypisuje się filozofowi Heraklitowi z Efezu, jest podstawą poglądu filozoficznego zwanego wariabilizmem. Pogląd ten zakłada iż byty nie przemijają, tylko podlegają ciągłym metamorfozom. My także, poprzez uczestnictwo w spotkaniach klubu toastmasters ulegamy przemianom. Zmieniają się nasze odczucia związane z publicznym przemawianiem, pogłębia się nasza pewność sobie i uczymy się słuchać innych. Za sprawą aktywnego uczestniczenia w spotkaniach ulegamy trwałej metamorfozie- od szarego everymana do charyzmatycznego mówcy.

 

Nad płynnym przebiegiem spotkania czuwał Maciej Zaradkiewicz – toastmaster wieczoru. Każde spotkanie oraz każdy członek kluby są oceniani. Ocenie podlega płynność wypowiedzi (oc. Arkadiusz Jaros), gramatyka (oc. Monika Michalska), mowa ciała (oc. Wojciech Rembelski) oraz zarządzanie sobą w czasie (oc. Marzena Ścichowska). Oceniających na koniec spotkania ocenia główny oceniający (gł.oc. Jerzy Gzula) udzielając informacji zwrotnej odnośnie pełnionych funkcji.

 

Sesją mów przygotowanych rozpoczął Krzysztof Gorczyca z mową pod tytułem „Syn błękitnego nieba”. Krzysztof opowiedział o bardzo trudnych początkach jednego z najbardziej znanych polskich wokalistów Roberta Gawlińskiego. Jego droga do sławy była długa, trudna i miała wiele zakrętów. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się o tych najtrudniejszych momentach.

 

W mowie „Zatrzymanie” Monika Kowalik wyjaśniła nam różnice pomiędzy praktykowaniem jogi a ćwiczeniami fizycznymi, nawiązując po książki Joga Sutry autorstwa Patandżali. Zgodnie z tym klasycznym podejściem, joga to zatrzymanie poruszeń umysłu. Praktyka fizyczna, czyli ćwiczenie asan, to tylko jeden z ośmiu stopni jogi.

 

„Ty też możesz zostać liderem” to tytuł przemowy Marcina Jabłonowskiego. Marcin opowiedział a swojej drodze i projektach jakie realizował w celu zostania kompetentnym przywódcą. Zachęcił członków klubu do realizacji projektów z podręcznika „Kompetentny przywódca”. Realizując kolejne projekty z tego podręcznika, każdy może stać się liderem własnego życia.

 

Sesję przemówień przygotowanych, przemową pod tytułem „Selekcja naturalna”, zakończyła Ewa Turek. Ewa opowiadała o selekcji naturalnej ale trochę innego rodzaju, jak przystało na mową humorystyczną. Opowiadała o zdobywcach nagrody Darwina. Dostają ja osoby, które przyczyniły się do przetrwania naszego gatunku w długiej skali czasowej, eliminując swoje geny z puli genów ludzkości w nadzwyczaj idiotyczny sposób.

 

Po przerwie nadszedł czas na najbardziej emocjonującą część spotkania Toastmasters Leaders – Sesję Gorących Pytań. Tego dnia funkcję Moderatora Gorących Pytań pełnił Bartosz Gwizdała. Tak jak zwykle, wszystkie pytania były powiązane tematycznie z tematem głównym spotkania, a więc „Metamorfozami”. Bartosz Gwizdała zadawał pytania dotyczące przemian jakie przeszli bohaterowie literaccy oraz filmowi. Na pierwsze pytanie odpowiadał Marek Nowak, który miał za zadanie wcielić się w rolę Andrzeja Kmicica z powieści „Potop”. Jako drugi odpowiadał Tomasz Wiśniewski, który wcielając się w Jacka Soplicę z „Pana Tadeusza” miał za zadanie przekonać zebranych o pragnieniu zmiany swojego życia na lepsze. Hanna Kozłowska miała za zadanie wytłumaczyć Fionie z „Shreka”, że conocna przemiana w ogra, nie powinna powodować jej cierpienia i akceptacja własnej osoby jest niezbędna do poczucia szczęścia. Katarzyna – gość na spotkaniu – opowiadała jak zmieniłaby się Ziemia, gdyby chodziły po niej wyłącznie kobiety. To pytanie nawiązywało do filmu „Seksmisja” Juliusza Machulskiego. Na ostatnie pytanie odpowiadała Anna Orłowska. Anna przekonywała Toastmasterów, że nigdy nie należy oceniać ludzi po pierwszym wrażeniu, które po dłuższym czasie może okazać się błędne. Pytanie nawiązywało do zmiany postrzegania sąsiada Kevina z filmu „Kevin sam w domu”. Gorące Pytania tego dnia z pewnością nie należały do łatwych, jednak każda z osób biorących udział w tej części znakomicie sobie poradziła. W konkursie na najlepszą odpowiedź zwyciężyła Hanna Kozłowska. Sesję ocenił Sylwester Nowicki.

 

Nadszedł czas na konkurs ocen. Każda mowa była skrupulatnie oceniana przez czterech oceniających. W szranki stanęli: Jakub Godlewski, Beata Kozikowska, Adam de Nisau i Jerzy Kostowski.

 

Według publiczności najlepszym oceniającym został Adam de Nisau. Jerzy Kostowski za to wykazał się najlepszym poczuciem humoru. Pozostał do rozstrzygnięcia ostatni konkurs, czyli konkurs na najlepszą przemową dzisiejszego wieczoru. Tę niezwykle prestiżową nagrodę zdobyła Monika Kowalik.

 

Spotkanie dobiegło końca, a mi pozostało jedynie zaprosić Was w następną środę. Będziemy wtedy przeprowadzali diagnozę społeczną naszych obywateli.

 

Pozdrawiam
Marcin Jabłonowski

Podziękowania za pomoc w przygotowaniu notatki dla Macieja Zaradkiewicza, Moniki Kowalik i  Bartosza Gwizdały.

 

 

108. Napęd na cztery koła

Posted by on maj 27, 2013 in Spotkania | 0 comments

108 Napęd na 4 koła

Człowiek podobnie jak samochód dobry terenowy ma napęd na cztery koła. Zdziwieni? Nie chodzi tutaj o nasze kończyny ale cztery energie, które napędzają nas w życiu. Energię fizyczną czyli siłę fizyczną, wytrzymałość, zwinność i sprawność. Energię emocjonalną, związaną z emocjami pozytywnymi i negatywnymi. Energię mentalną, dzięki której możemy skoncentrować wszystkie pozostałe energie. Czwartą energią jest energia duchowa. Określa ona kierunek w, którym energia podąża. Często ten kierunek określamy jako misja lub cel.

 

Aby zapanować nad spotkaniem oraz energią wszystkich osób obecnych na spotkaniu potrzeba osoby nie zwykłej i o ponad przeciętnej energii. W Toastmasters taką osobę nazywamy toastmasterem wieczoru. Roli toastmastera wieczoru podjął się Adam de Nisau. Świetnie zarządzał przebiegiem całego spotkania. Szybko reagował na to, co działo się na sali. Dzięki Adamowi z każdą minutą pozytywna energia w sali rosła i po chwili wszyscy mieli szerokie uśmiechy na twarzach.

 

Ucząc bawiąc, bawiąc uczyć to główne założenie organizacji toastmasters, dlatego na sali nie mogło zabraknąć głównego oceniającego – Marcin Jabłonowskiego wraz z zespołem w składzie: Anna Orłowska (kontroler płynności), Jerzy Kostowski (chronometrażysta), Jakub Godlewski (gramatyk) oraz Marek Nowak (oceniający mowę ciała).
Zespół na stanowiskach, oceniający skupieni, więc można zaczynać sesję przemówień przygotowanych.

 

Pierwsza zaprezentowała się Olga Cytowska ze swoją przemową pod tytułem ”O radości tworzenia”. Pierwsza mowa w klubie to moment szczególny dla każdego nowego członka klubu. Stanowi ona pewnego rodzaju chrzest bojowy i wiąże się z tremą. Olga poradziła sobie rewelacyjnie. Opowiedziała o trudnej i wymagającej drodze jaka wiąże się z zawodem artystycznym. Radość związana z tworzeniem, kreowaniem otaczającego świata, rekompensuje jednak poniesiony trud.

 

Maciej Zaradkiewicz w swojej drugiej przemowie pod tytułem „Epoka zakłamana” przeniósł nas w czasy średniowieczne. Mieliśmy okazję dowiedzieć się o największych przekłamaniach, które krążą w kulturze masowej. Jakie elementy z tej opoki przetrwały do dziś choć w nieco zmienionej formie. W dzisiejszych czasach coraz częściej wracamy do idei średniowiecznych. Dzięki Maćkowi wiemy już dlaczego tak się dzieje.

 

„Jak przełamać nieśmiałość” to tytuł ostatnie mowy tego wieczoru. Mową wygłosiła Monika Michalska. Monika przeciwstawiła między sobą dwa postawy: brak pewności siebie oraz bycie aroganckim. Dwie skrajne postawy, pomiędzy którymi jest pewność siebie. Co to jest zdrowa pewność siebie? Jakie jest sześć filarów zdrowej pewności siebie? Jak najprościej osiągnąć taką postawę? Dzięki mowie Moniki poznaliśmy odpowiedzi na te pytania.

 

Jak odpowiedzieć na pytanie, do którego nie jesteśmy przygotowani? Jak szybko sformułować logiczną odpowiedź? Tego uczymy się podczas sesji gorących pytań. Sesję poprowadził Wojciech Rembelski. Wojtek posiada nieprzeciętne poczucie humoru, dlatego wymyślone pytania sprawiły trudności uczestnikom a zarazem wiele radości słuchaczom. Najlepiej na gorące pytanie odpowiedział Krzysztof Gorczyca. Całej sesji gorących pytań uważnie przyglądała się Marzena Ścichowska. Udzieliła ona każdemu uczestnikowi kilka praktycznych porad, jak lepiej radzić sobie z takimi pytaniami.

 

O laur najlepszego oceniającego podczas spotkania rywalizowały ze sobą trzy osoby: Jerzy Gzula (oceniał mowę Olgi), Artur Sójka (oceniał mowę Maćka) oraz Sylwester Nowicki (oceniał mowę Moniki). Głosami uczestników spotkania, najbardziej konstruktywną ocenę i w najbardziej motywujący sposób przekazał Artur Sójka.

 

Spotkanie zbliżało się do końca, a nie poznaliśmy jeszcze zwycięzcy konkursu na najlepszą przemowę. Najpierw jednak pogratulujmy Bartoszowi Lewandowskiemu nagrody dla osoby, która podczas spotkania wykazała się najlepszym poczuciem humoru.
Śpieszę zawiadomić, że po wyrównanej bardzo wyrównanej walce Nagoję dla najlepszego mówcy wieczoru odebrała Monika Michalska.

 

Wszystkim zwycięzcą gratulujemy świetnych występów. Członkom kluby za przygotowanie świetnego spotkania, a gościom za tłumne przybycie. Mi, skromnemu redaktorowi pozostaje jedynie zaprosić Was na kolejne spotkanie klubu Toastmasters Leaders w najbliższą środę.

Pozdrawiam
Marcin Jabłonowski